هیچ کس با اعتماد به نفس متولد نمی شود

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، وضعیت خود را درک می کنند. آن ها همواره در حال جست وجو و تلاشند تا خود را بهتر بشناسند و نسبت به اهداف و خواسته هایشان شناخت و آگاهی کافی دارند. آن ها در همه موقعیت ها یکسان رفتار نمی کنند بلکه موقعیت ها را می سنجند و متناسب با آن رفتار می کنند.

تمکن مالی یا مدرک تحصیلی اعتماد به نفس را افزایش نمی دهد
برخی به اشتباه فکر می کنند که قدرت مالی یا کسب مدرک تحصیلی، اعتماد به نفس را افزایش می دهد، در حالی که مهم ترین اصل در اعتماد به نفس، داشتن احساس درونی ارزشمند بودن و دوست داشتن خود است. کسانی که اعتماد به نفس واقعی دارند، برای احساس توانمندی در خود دیگران را سرزنش و تحقیر نمی کنند. شما همیشه در کنار کسی که اعتماد به نفس کافی دارد، احساس راحتی و آرامش می کنید. وی خاطرنشان می کند: این افراد در مقابل مشکلات خود را نمی بازند. در شرایط دشوار همیشه آماده هستند و همواره تصور می کنند به خوبی از عهده کارها برمی آیند.

انتقاد هایت را به من هدیه کن
افراد دارای اعتماد به نفس بالا معمولا سرزنده و شاداب اند و انرژی خوبی در انجام کارها دارند. هر فرد در یک برهه از زمان ممکن است با اتفاقات و مشکلات متعددی روبه رو شود و احساس کند که کنترل کافی بر شرایط موجود ندارد ولی نکته مهم این جاست که افراد دارای اعتماد به نفس در این مواقع خود را نمی بازند و خیلی سریع راه حل مشکلات را پیدا می کنند یا با موقعیت ها کنار می آیند.اعتماد به نفس، احساسی کلی و مطلق نیست و ممکن است فرد در موقعیت های مختلف شغلی، خانوادگی، تحصیلی، روابط اجتماعی و… درجات متفاوتی از اعتماد به نفس را تجربه کند.

اگر فکر می کنید اعتماد به نفس کمی دارید، نگران نباشید؛ زیرا اعتماد به نفس اکتسابی است؛ اگر اعتماد به نفس ندارید، تنها به این دلیل است که تاکنون نخواسته اید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. هیچ کس با اعتماد به نفس متولد نمی شود. اعتماد به نفس تنها با همت و تلاش ذره ذره اندوخته می شود.اصل مهمی در روان شناسی می گوید معمولاً همان اتفاقی می افتد که به وقوع آن فکر می کنید. قرن ها پیش، این نکته ظریف را مولای متقیان امام علی(ع) فرموده اند : کسی که خود را بالا نگیرد، بالا نمی رود».
ویلیام جیمز هم می گوید: «بزرگ ترین کشف در زمانه ما، پی بردن به این راز است که مردم با تغییر در طرز تفکر خود، قادرند زندگی خود را عوض کنند». 

گام هایی برای افزایش اعتماد به نفس شما
– فقط افکار مثبت را به ذهن خود بسپارید هیچ گاه به خاطرات ناخوشایند و تجربیات ناموفق فکر نکنید مگر این که بخواهید از آن ها درس بگیرید.
– با تمرکز بر استعداد، توانایی و امکانات خود، نیروی درونی تان را تقویت کنید.
– در پی هدفتان باشید و فکر تاثیر از جانب دیگران را از خود دور کنید. هیچ گاه خود را با دیگران مقایسه نکنید.
– مقتدرانه، افراشته و با گام های بلند و تند راه بروید.
– بیشتر اوقات را با افرادی بگذرانید که اعتماد به نفسشان بالاست. انرژی مثبت و نیروی درونی آدم ها مسری است.
– در زندگی چه کسی یا کسانی را تحسین می کنید؟ چرا؟ پاسخ به این پرسش ها را به دقت یادداشت و فهرستی تهیه کنید تا ویژگی های مورد علاقه تان همیشه جلوی چشمتان باشد. هر روز برای نزدیک شدن به این ویژگی ها تلاش کنید.
– هر روز یکی از کارهایی را که همیشه از آن ها واهمه داشتید و دارید، انجام بدهید. خیلی از ترس هایی که در زندگی ما وجود دارد، اجازه نمی دهد که ما از قابلیت هایمان بهره ببریم.

خودتان را ببخشید، هر کسی ممکن است در طول زندگی به کارهای اشتباه و نادرستی دست بزند.سخت نگیرید. باور داشته باشید که این نواقص هم جزو زندگی است و ما حتی برای اصلاح این نواقص هم به اعتماد به نفس نیاز داریم. حتی اگر خودتان هم جزو این افراد نباشید، لابد دیده اید افرادی را که تا دست از پا خطا می کنند یا اتفاق بدی برایشان می افتد، شروع می کنند به سرزنش و تحقیر خود. این کار، اعتماد به نفس را ویران می کند. اگر تا به حال هم این گونه بوده اید، دیگر تمامش کنید.

وقتی خودتان را مخاطب قرار می دهید، حرمت خودتان را حفظ کنید. خودتان را در مقام کسی مورد خطاب قرار بدهید که ارزش محبت و ملاطفت و خوش رفتاری دارد. با خودتان مودب باشید تا بقیه هم حرمت تان را نشکنند و ادب حضورتان را حفظ کنند.

آغاز از پایان
اعتماد به نفس از بیرون به درون نمی آید بلکه حسی کاملا درونی است. وقتی می خواهید کاری انجام بدهید یا به هدف خاصی برسید، همیشه از انتها شروع کنید. مثلا امروز یا فردا می خواهید چه کار کنید؟ کجا بروید؟ به چه هدفی برسید؟ چطور باشید؟ چگونه حرف بزنید؟ و…

پس از پاسخ به این سوال ها، یک لحظه چشمانتان را ببندید و فرض کنید به آن هدف رسیده اید: در حال سخنرانی به شیوه دلخواه، در حال رانندگی بدون اشتباه، در حال هم کلامی بدون عصبانیت و… تصویر دلخواهتان را با تمام جزئیات در ذهن بسازید و مدام آن را پررنگ و پررنگ تر کنید. این تصویر عصای دستتان می شود برای رسیدن به مکان و شرایط دلخواهتان. نسبت به ظاهرتان بی توجه نباشید. آراستگی ظاهری لازمه رسیدن به اعتماد به نفس حقیقی است.

حسی خوشایند فقط و فقط برای خودتان
از انرژی درونی غافل نشوید. هر روز لااقل یک کار مثبت انجام بدهید که حس خوبی در درونتان ایجاد کند و در رابطه با این کار با کسی حرف نزنید. این انرژی مثبت درونی را فقط و فقط برای خودتان نگه دارید.
به سلامت خود توجه کنید. نرمش یا ورزش روزانه و منظم، پیاده روی روزانه، دویدن، شنا و… کمک می کند تا به جسمتان تسلط بیشتری داشته باشید و حس اعتماد به نفستان را هم تقویت می کند.
سفر، روش خوبی است، به خصوص برای شما که می خواهید اعتماد به نفستان را تقویت کنید.وقتی از محیط آشنایتان جدا می شوید و از آن فاصله می گیرید، دستتان برای افزایش اعتماد به نفس بازتر می شود.

گذر از ناپایدارها
سعی کنید موارد منفی را گذرا و ناپایدار ببینید و جنبه های مثبت را پایدار و ماندنی، اگر کسی به سلامتان جواب نداد، احتمال دهید شاید سلامتان را نشنیده یا ذهنش آن قدر مشغول بوده که متوجه سلامتان نشده است، کما این که در بیشتر مواقع هم همین طور است.
در پایان اگر به خودتان اعتماد ندارید، به خدا اعتماد کنید و از کسی و چیزی غیر از او نترسید، مطمئن باشید دست مهربان و بخشایشگر او همیشه روی شانه شماست؛ چه اعتماد به نفس داشته باشید و چه نداشته باشید.

آدم های فاقد اعتماد به نفس چه ویژگی هایی دارند؟
نداشتن اعتماد به نفس حتی در ظاهر فرد هم نمود دارد؛ معمولا ویژگی های ظاهری آن ها این گونه است: لب های آویزان،صورت پژمرده و سیمایی غمگین، چشمانی بی فروغ، لرزش خفیف دست ها،صدای ضعیف و نامطمئن، پشت قوز کرده و ظاهری شلخته و نامرتب.

افراد مهاجم و ستیزه جو، افراد کم رو و گوشه گیر، افراد متکبر و مغرور، افرادی که در تمام زمینه ها تشنه رقابت اند، افرادی که لاف می زنند و به دیگران فخر می  فروشند و افرادی که محتاج تصدیق از سوی دیگران اند، در شمار افراد بدون اعتماد به نفس کافی هستند.بخل و حسادت، مشکوک بودن نسبت به دیگران، تشویش و نگرانی دائمی، احساس شایستگی و لیاقت نداشتن، غرق بودن در مشکلات خود، حریص بودن در قدرت و جاه و مقام و اعتقاد به این که همیشه حق با آنان است و یا این تصور که همیشه باید همه توقعات دیگران را برآورده کرد، از ویژگی های شخصیتی آن هاست.

طردم نکن…
افراد فاقد عزت نفس، تصویر خوب و جذابی از ظاهر و چهره خود ندارند. در «نه» گفتن به دیگران دچار مشکل اند. خیلی  نگران هستند که از سوی خانواده، دوستان و همکاران طرد شوند، بسیار منفعل عمل می کنند و نسبت به ویژگی ها و توانمندی های خود بی اعتنا هستند و چه بسا آن ها را نمی بینند. در بروز احساسات خود ناتوان اند و به دلیل ترس از بروز درونیات خود آدم های صادقی نیستند. آن ها به شدت از این که دیگران دوستشان نداشته باشند، می ترسند.

نگاهم نکنید….
افراد فاقد اعتماد به نفس در موقعیت های جمعی احساس فشار و ناراحتی می کنند، از این که مورد توجه باشند، عذاب می کشند، برای زندگی خود هدف های مشخصی ندارند، از داشته ها و نداشته های خود آگاه نیستند. آن ها حتی در هنگام خرید درست نمی دانند به دنبال چه چیزی هستند و اغلب بعد از خرید دچار احساس پشیمانی می شوند. این ناتوانی در انتخاب شغل و رشته تحصیلی نیز گریبانگیر آن هاست.

تشابه متضادها!
برخی از علایم اعتماد به نفس پایین شبیه به ویژگی افرادی است که اعتماد به نفس بالایی دارند. برخی افراد فاقد اعتماد به نفس، به شدت به دنبال جلب توجه هستند، در یک جمع به جای انزوا گزینی سعی در نشان دادن بیش از اندازه خود دارند و این نمایش معمولا خیلی غیرطبیعی جلوه می کند؛ این افراد در واقع به دنبال این هستند که دیگران دوستشان داشته باشند و با نوعی ترس از تنهایی دست به گریبان اند. ویژگی هایی مثل ریاست طلبی، رفتارهای مستبدانه، سلطه جویی، خودخواهی و برتری طلبی نشانه حقارت و خود کم بینی است که از درون این افراد نشات می گیرد و فرد در واقع به دنبال پنهان کردن احساس منفی و رضایت نداشتن درونی نسبت به خودش است، این در حقیقت اعتماد به نفس کاذب است. (خراسان / شماره انتشار ۱۸۱۷۲)

این نوشته در تفاوتهای رفتاری, خانواده متعادل, دوران جوانی, روان شناسی عمومی ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.